A kannabisz magokról számos érdekességet el lehet mondani, hiszen a témakör nagyon szerteágazó. Lehet beszélni a termesztésükről, fogyasztásukról, de akár a felépítésükről is. Ebben a cikkben 10 olyan érdekességet szedtünk össze, melyekről nagyon ritkán hallani a magyar nyelvű interneten.
1. Minden kannabisz mag hasonlóan néz ki
A kannabisszal való átverések nagy része a magokhoz kötődik, mivel ezek minden termék esetében nagyon hasonlóan néznek ki. Nincs észrevehető különbség a hagyományos., a feminizált- vagy az autovirágzó magok között, ahogy az ipari célra termesztett kender sem rendelkezik észlelhető eltérésekkel.
Ezért is fontos, hogy a magok beszerzése csak megbízható forrásból történjen, különben a gyanútlan vevő könnyen átverés áldozatává válhat. Előfordulhat, hogy THC tartalmú növények magjait rendeli meg, de helyett csak valamilyen nem pszichoaktív hatású egyedet tud felnevelni. Ezzel nem csak a pénzét veszíti el, hanem a kertészkedésre szánt ideje is kárba megy.
2. A kannabisz magokat meg lehet enni
A kannabisz magokat akár meg is lehet enni, mivel nem hogy nem károsak, hanem egyenesen értékes tápanyagokat tartalmaznak az emberi szervezet számára. A Cannabis sativa L. magjai sok fehérjét, esszenciális zsírsavakat, köztük omega 3-at, omega 6-ot és omega 9-et tartalmaznak.
A hemp és a kannabisz magok között tápértékben sincs sok különbség, ezért, ha a megevésükről van szó, akkor a hemp magokat érdemes választani – ezek ugyanis sokkal olcsóbbak. A hemp és a marihuána csupán annyiban tér el egymástól, hogy utóbbiból THC tartalmú növény fejlődik ki. Egyik változat magja sem tartalmaz azonban THC-t vagy más, pszichoaktív anyagot.
3. Egyetlen kannabisz több száz magot hozhat
Azt is kevesen tudják, hogy már egyetlen kannabisz növény több száz, de akár ezer magot is hozhat. Ez csak a méretétől és a beporzásának hatékonyságától függ. Egyes hemp fajtákat kifejezetten azért tartanak, hogy magot szüreteljenek le róluk, ilyenkor az elsődleges feladat az étkezési célú magtermelés.
4. Az emberek már évezredek óta termesztenek kannabiszt
A legrégibb ismert kannabisz mag 2700 évvel ezelőttről származik, melyet 2007-ben, egy kínai sírban találtak meg. Ez is mutatja, hogy az emberiség már több ezer éve kapcsolatba került ezzel a növénnyel, és aktívan termesztette is.
Hogy a kannabisz először mikor jelent meg a kultúránkban, azt egyelőre még a tudósok is csak találgatják, és a kínaihoz hasonló leletek segítségével próbálnak tájékozódni. Az biztos, hogy hosszú múltra tekint vissza az ipari- és a rekreációs célú felhasználása is.
5. A méret nem fontos
Egy kannabisz mag általában akkora, mint egy gyufa feje. Ettől függetlenül, léteznek olyan fajták, melynek magjai a paradicsoméval egyenlő méretűek, míg mások akár a kisebb borsó nagyságot is elérik.
A magok mérete azonban nem függ össze a fajta termőképességével, hozamával, életre valóságával vagy termesztésének nehézségével. Így, csupán a magok mérete alapján nem érdemes választani. A tájékozódáshoz sokféle forrás található az interneten, ahol részletes adatlappal rendelkeznek a különféle fajták. Ezeken megismerhető az adott kannabisz nevelésének módja, az előnyök és hátrányok, a THC tartalom, a kinézet és a kifejlett növény adatai.
6. Szeretik a hűvöst
A kannabisz magok tárolására a legmegfelelőbb hőmérséklet az 5-7 Celsius fok, amely a hűtők ajtajában vagy zöldségtároló rekeszében lévő hőfokkal egyezik meg. Emiatt is tartják sokan a magokat ebben a berendezésben, ahol már csak arra kell vigyázni, hogy nedvesség ne érje őket.
A nedvesség hatására ugyanis a kannabisz magok kicsírázhatnak vagy megpenészedhetnek, és ki kell dobni őket. A kannabisz shopokban speciális, magok tárolására kifejlesztett dobozok is kaphatók, melyek megakadályozzák a legkisebb nedvesség bejutását a konténer belsejébe. Ha ezekre nincs pénz, akkor az otthon található, szorosan záródó edények is megtehetik, csak rendszeresen ellenőrizni kell a bennük található magok minőségét.
7. Léteznek gyűjtők is
Számos országban legális a kannabisz magok birtoklása, főképp azért, mert nem tartalmaznak THC-t. Ugyanezen helyeken azonban komolyan büntetik, ha a magokat kicsíráztatják, vagy felnevelik. Emiatt sokan vásárolnak jó minőségű magokat, és bízva a törvények későbbi enyhülésében, egyelőre csak eltárolják őket.
Az ilyen megfontolások miatt egyre több kannabisz maggyűjtemény létezik a világon, közülük számos pedig ritka fajtáknak is otthont ad. Ezeket a tulajdonosaik ugyanúgy gondozzák és védik, mint más gyűjteményeket, a törvények betartása mellett pedig adásvételi piacuk is létrejött.
8. A nők magokkal keresték a férjüket
A 19. századig számos babona is társult a kender magokhoz, ezek közül az egyik az volt, hogy a segítségükkel megismerhető a fiatal lányok jövőbeni férje. Ehhez a házasulandó korban lévő lányok a leghosszabb nyári nap éjjelén kimentek a mezőkre, elszórták a magokat, miközben mondókákat mondtak.
A legenda szerint ilyenkor hátra kellett tekinteniük a válluk mögött, és ha jól végezték el a szertartást, akkor megjelenhetett nekik a jövőbelijük képe. Egyes területeken ma is létezik ez a népszokás, de már inkább csak hagyományőrzési célok miatt.
9. A szkíták is használták a kannabiszt
A szkíták az időszámításunk előtt a nyolcadik századtól létező népcsoport volt, mely az évszázadok alatt több részre szakadt. Közös vonásuk volt, hogy sokféle módon használták a kendert, ruhákat fontak belőle, míg rekreációs célokra a THC tartalmat vették igénybe. Ehhez feltaláltak egy görbe, rövid kaszát, ezzel volt ugyanis a legkényelmesebb betakarítani a növényt.
A pihenéshez pedig sátrakat emeltek, tüzet gyújtottak, és amikor már csak a parázs maradt, kannabiszt szórtak rá. A létrejövő füstöt belélegezték, ezzel gyakorlatilag hasonló módon került a pszichoaktív szer a szervezetükbe, mint napjainkban.
10. A kendert néha véletlenül is elültethetik
A madáreleségek gyakori összetevője a hemp mag, melyet néha véletlenül el is ültetnek. Városi legendák szólnak például a nagymamáról, aki a kert végébe borította az elázott magokat a madarak alól, majd fél év múlva kiszállt hozzá a rendőrség. Addigra ugyanis a hemp kicsírázott, és embernyi magasságú egyedek fejlődtek belőle.
Az ilyen történetek persze általában csak kitalációk, de a való néha produkál hasonló érdekességeket. Természetesen a végén a nagymamát mindig kiengedi a rendőrség. Gyakori az olyan eset is, amikor madarak által szállított magok hullanak termékeny talajra, és teljesen véletlenül fejlődik ki a növény. Mivel a hemp nem tartalmaz THC-t, így általában rövid időn belül lezárulnak az ilyen történetek.